Tetszik, nem tetszik, a magyar konyha alapételei : a húsleves, a pörkölt és a rántott hús.:-)
Ezeket illik tudni. Ezekből már építkezhetsz a többi étel felé.
A leírás itt is hosszú, maga a panírozás nem, mert igyekszem a praktikákat, jellegzetességeket is számbavenni, illetve minek milyen kimenetele lehet.
A rántott hús is készülhet csirkéből, pulykából,sertéshúsból, borjúhúsból, nyúlból. Ránthatunk még sajtot, zöldségeket.
A húsok,amiket gyakran rántok:
Csirke:
- comb : alsócombon - a "nyelén" sokszor marad a láb "hártyája", ezt késsel le tudod fejteni. A combokat mindig vágd be hosszában a csont mellett, különben nyers maradhat! Ha látsz némi szőrt a bőrön, szúrj bele a húsba egy villát- ne égjen meg a kezed- és láng felett perzseld le, aztán mosd meg a húst!
- mell : bőr nélkülit szoktam, leginkább filéből. Ha egyben van a filé, középen vágd szét hosszában, egyébként is maradhat benne porcdarab, így azt is el tudod távolítani. Szét szoktam még vágni "lapjában", hogy vékonyabb legyen a hús.
- farhát: van, aki szereti, ezt csak meg kell tisztítani, ha van rajta szőr, toll tokja, illetve a farkánál van a zsírzója, az egy felfelé kiálló dudor, ezt ki kell vágni.
- szárny: csak megtisztítani kell.
- máj: a pörköltnél feltüntetett módon megnézni, van -e rajta epe, ha van,kivágni.
Pulyka:
- mell: vékony szeleteket vágni.Különösebben nem kell tisztítani, nem bőrrel árulják.
Sertés:
A sertéshúst felszeleteltetheted a hentessel, vagy vásárolj szeleteltet, akkor nem kell az otthoni -esetleges- életlen késsel kinlódni.
- karaj: a hús szélén gyakran van egy vastagabb hártya/ín. Ezt vagy lefejted vékonyan, vagy 2-3 helyen bevágod, különben sütésnél összeugrik a szelet.
- tarja: ezt jobban szeretem,mert nem annyira száraz,mint a karaj.
- comb: van, aki combot is ránt, én túl száraznak találom.
Sajt:
Keményebb sajtot vegyél, én a Trappistát szoktam, de Camembert sajt is nagyon finom rántva. Utóbbit, ha kereket veszel, vágd 4 felé, a tömbsajtokat 1-1.5 centis szeletekre!
Zöldségek:
- karfiol,brokkoli: rózsáira szedni, sós vízben előfőzni
- gomba: ha a fejek nagyok, vágd félbe, negyedbe!
- cukkini, padlizsán, patiszon, tök: kb. 1 centis szeletekre vágni. A padlizsán kivételével a többinek nagy magja van. Öregebb zöldségnél ezek kemények, ehetetlenek.Így ki kell szedni a zöldség közepét, csak egy karika marad.
Előkészületek:
A húsokat és a zöldségeket meg kell mosni. Amit szeletelsz, azt elég egyben megmosni.
A szeletelt húsokat- szárnyasmell, karaj,tarja,comb- ki kell klopfolni. Hogy mennyire vékonyra, az egyéni ízlés kérdése. Én vastagabban szeretem, van, aki papírvékonyan. A klopfolásnál akkor jársz jobban, ha a szeleteket egyenként zacskóba teszed, úgy vered vékonyra, mert így sem a klopfoló, sem a deszka - a deszka alá rakj egy konyharuhát- nem koszolódik,nem kell mosogatni és húsfecnik sem repkednek szanaszét.
Ezután - a máj kivételével-sózd le őket! Lesózandó előre a nyers zöldség is. A sóval itt is vigyázz, óvatosan bánj vele, inkább utána kelljen sózni, mint hogy ehetetlen legyen.
Hagyd egy kicsit állni , hogy átjárja a só!
Panírozás:
A panírozáshoz liszt, tojás és zsemlemorzsa kell, ebben a sorrendbe. A panírozandó dolgok függvénye, miből mennyi. Rakj bőven 1-1 tányérra lisztet, zsemlemorzsát, ha marad, beleöntöd 1-1 zacskóba, később még felhasználható. A tojásból néhány szelet rántanivalóhoz 2-vel kezdj! Nekem mindig elmegy 5-6, de én nagyobb mennyiségben főzök.:-) A tojásokat üsd bele egy tányérba(előbb egyenként 1 pohárba, ha esetleg valamelyik romlott, ne kelljen az egészet kidobni), kicsit sózd meg, verd fel! Van, aki egy kis tejet is rak a tojáshoz. Ha a végén marad tojásod, megteheted, hogy belekeversz annyi zsemlemorzsát, hogy rudakat tudj formázni, ezeket is kisütheted. A családom gyerekei nagyon szeretik.
A menete:
Mint írtam, először forgasd lisztben a rántandót(mindenhol érje.a tojás is és a zsemlemorzsa is), rakd át a tojásba, forgasd bele, aztán jöhet a zsemlemorzsa. Ezután tedd félre egy tálra!
A sajt annyiból különbözik a többitől, hogy duplán kell panírozni, ellenkező esetben kifolyik. Tehát: liszt,tojás,zsemlemorzsa,(liszt kimarad)tojás,zsemlemorzsa.
A sütés:
Egy lábasba rakj oda olajat a tűzhelyre! Én nem szeretem a fritőzt. Olajból nem kell világmárkás , erre a célra egy olcsóbb is tökéletes. A tűzhelyet SOSE HAGYD OTT!!! Leéghet az egész ház. Közepes lábasba nagyjából 3/4 üveg olaj kell, hogy ellepje a sütnivalókat.
Forró olajban kell mindent sütni, ellenkező esetben magába szívja az olajat. Hogy elég forró -e, azt úgy tudod megállapítani, hogy beledobsz egy pici darab panírt( én a húsokról lecsippentek egy kis lelógó részt). Ha a darabka azonnal feljön az olaj tetejére és az olaj "bugyog" körülötte, akkor elég meleg. Ilyenkor én letekerem a lángot takarékra, nem hiányzik, hogy kifröcsögjön a forró olaj az ember kezére. Figyelj oda amikor belerakod, amit sütsz, az égés elkerülése érdekében húsfogóval is beleengedheted! Rakj bele annyit, amennyi összeérés nélkül elfér egymás mellett! A mell, a karaj, a tarja hamar megsül, 1-1 oldal néhány perc. A csontos csirkealkatrészeket lassan kell sütni és sokáig, különben a csontok mellett nyers - és véres- marad.
Ennek technikája: Tekerd le a lángot( vegyél le az elektromos fokozatból!), rakd bele a húsokat, RAKJ RÁ FEDŐT! ( ez fontos ezeknél a húsoknál). Én fél órát biztosan sütöm őket, de néha belenézek a lábasba és megfordítom. Fél óra múlva vedd le a fedőt , süsd tovább anélkül, nagyobb lángon! Addig , amíg szép barna nem lesz. Ha így teszel, garantáltan nem marad nyers semmi.
A zöldségek és a sajt hamar megsül, de a sajtot csak nagyon világos barnára süsd, különben hiába a dupla panír, kifolyik!
A májjal nagyon vigyázz! Előfordulhat, hogy fröcsög és az ronda égési sérüléseket okozhat. A szemedet különösen óvd! Az én technikám, ha májat sütök ,az, hogy felfegyverkezve közelítek.:-) Betekerem azt a kezemet(semmi se látsszon ki!), amelyikkel a villát fogom, konyharuhába, vagy konyhai kesztyűt húzok. Néha fedőt is használok magam előtt pajzsként.:-) A májnak nem kell hosszú idő, pár perc egyik oldal, pár perc másik oldal és kész. Ellenőrizheted egy hústűvel- csakúgy mint a többi szárnyast-. Beleszúrsz, ha nem jön ki lé belőle , kész. A májnál arra is figyelj, ne süsd túl, mert akkor olyan lesz, mint a csizmatalp! Ha a májat kivetted, akkor sózd mindkét oldalát!
Ha egyszerre/ egymás után sokat sütsz, egy idő után az olaj habzik. Kifuthat, gyulladásveszély lehet. Állítólag ha megsózzuk, visszamegy a hab, de én túl nagy segítséget nem tapasztalok a sózásban. Villával kutyulgatom, ha már nincs sok kisütnivaló. Ha nagyobb mennyiséget csinálsz, érdemes vagy 2 lábasban sütni, vagy ha az olaj nagyon habzik, egy másik lábasban új olajat odarakni melegedni.
Csak hosszan hangzik, nem annyira hosszú folyamat.:-)
Tálalhatod hasábkrumplival, krumplipürével, hagymás tört krumplival, különféle rizsekkel, a mellet és a sertést bolognai spagettivel, készíthetsz melléjük akár majonézes salátát is, vagy őszibarackbefőttel is nagyon finomak .
Megteheted még azt is, hogy eleve több karajt, tarját, szárnyasmellet panírozol és valamennyit lefagyasztasz. Így ha hamar kell ételt prezentálnod, csak a sütési idő kell neki. Ha fagyasztod, minden réteg közé tegyél folpackot, különben összefagy! Ezeket nem kell kiengedni, eszedbe se jusson, csak a forró olajba fagyosan beledobni a szeleteket! Lassan süsd!
Zöldségeket ne fagyassz, összeesik, nem lesz szép látvány!
Ennyi lenne.:-)